„To je naša šizofrena situacija“: Zašto su televizije koje promovišu nasilje još uvek bez kazne?

Objavljeno: 26.07.2023.

Nakon masovnih ubistava koja su se dogodila pre dva i po meseca u školi na Vračaru i u Mladenovcu, Vlada Srbije je, među deset zaključaka koje je hitno donela 4. maja reagujući na situaciju, naložila i Ministarstvu informisanja da donese mere kojima će moći da se sankcionišu medijski sadržaji koji promovišu nasilje.

Ministarstvu informisanja i telekomunikacija i Ministarstvu pravde dat je rok od 30 dana da „razmotre mogućnost pooštravanja sankcija“ medijima, uključujući i internet i društvene mreže, čiji sadržaj „podržava nasilje, kriminal i drugo nedozvoljeno ponašanje, te može da naudi fizičkom, mentalnom i moralnom razvoju maloletnika“. Taj rok je odavno istekao, a pomenuto ministarstvo se nije više oglašavalo po tom pitanju, kao ni Vlada i njeni predstavnici, iako je same usvojene zaključke predstavio i sam predsednik Aleksandar Vučić.

Kako piše Cenzolovka, taj portal je pitanja o spornim merama, koje je trebalo da budu donete početkom juna, uputio Vladi pre nekoliko nedelja, a sa adresa kabineta predsednice Vlade i Generalnog sekretarijata, kao i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, odgovor na zahtev o informacijama od javnog značaja još nije stigao.

Zbog izostanka odgovora, Cenzolovka se žalila Povereniku, a istovremeno je postavila pitanje da li to znači da je Vlada odustala od svojih zahteva za pooštravanje sankcija medijima koji promovišu nasilje i ne vode računa o mentalnom zdravlju mladih.

Dok se, već nedeljama održavaju protesti „Srbija protiv nasilja”, pokrenuti upravo zbog stravičnih zločina, na kojima građani i opozicija medije označavaju kao odgovorne za promociju nasilja i traže odgovornost tabloida, javnog servisa i nacionalnih televizija Pink i Hepi, javnost ali i strukovna udruženja ostaju bez odgovora.

Prema rečima predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željka Bodrožića, ništa se nije dogodilo, jer bi vlast sprovođenjem zaključka i mera došla do sebe kao najodgovornije za generisanje i širenje mržnje i nasilja u društvo.

– Takođe najodgovornija i za degradiranje institucija koje su svojim nečinjenjem i potčinjavanjem vladajućoj partiji dale zamah kriminalu i nasilju. Svako ozbiljno istraživanje odgovornosti medija za svakodnevne izlive nasilja i mržnje u Srbiji, dovelo bi do zatvaranja skoro svih medija koji služe propagandi Aleksandra Vučića. Tako da bi svaka ozbiljna primena zakona dovela u neugodnu situaciju vodeće javne funkcionere, od Vučića do Zagorke Dolovac, i neminovno do njihovog pada sa vlasti. Zato svako pozivanje Vučića i njegove ekipe na zakone, pravdu, državne organe i slično, treba uzeti kao praznu priču, jer, razumljivo, ne bi oni da se sami skinu sa vlasti i isteraju pred istražne organe. A to što svako svoje obećanje mogu da zanemare ili izokrenu, posledica je njihove svevlasti, naročito u pomenutim medijima, preko kojih obmanjuju, manipulišu, spinuju, smatra Bodrožić.

Saša Mirković iz ANEM-a (Asocijacije nezavisnih elektronskih medija) potvrđuje za Danas da ni to udruženje nema povratne informacije o pomenutim merama.

Tekst prenet sa portala dnevnog lista Danas.

Autor: I. Nikoletić

+